10 důležitých lekcí majitelů malých podniků

Určitě by bylo snadné dále psát o tom, co by majitelé měli a neměli dělat, ale my jsme šli dál a zajímá nás co se děje u našich zákazníků. Ptali jsme se tak co je pro ně důležité, co se naučili a všechno jsou to témata nám blízká a proto vzniklo téma 10 důležitých lekcí majitelů malých podniků . Otázky jsme rozdělili do tématických celků.

Získali jsme skvělé odpovědi a jsme nyní nadšeni se s vámi o ně podělit a předat tak 12 lekcí majitelů podniků, aby jste se jim mohli buď vyhnout a nebo se něco od nich dozvědět.

Marketing

I když jsme u těchto otázek nestrávili přespříliš času, chceme vám dát přehled co naši zákazníci využivají u nich v podniku.

1/ Používáte sociální média pro váš byznys a pokud ano, tak jak?

100% podniků odpovědělo na otázku kladně, s tím že více jak 60% lidí jmenovalo Facebook jako jejich hlavní nástroj pro sociální marketing. Hlavně využívají:

 • Podpora událostí
 • Sdílení nových nabídek
 • Komunikace duležitých novinek
 • Zacílenou reklamu na podnik

Podnik dále využívají Instagram a Snapchat, hlavně pro momentky z podniku a sdílení fotografií a vizuálů.

2/ Jaká je Vaše nejlepší cesta k získání zákazníka?

Z této otázky vypadli hlavní 2 body, které užnává většina podniků:

 • Enthusiasmus. Když mluvíte o svém podniku, je důležité ukázat enthusiasmus a přilákat tím zákazníky.
 • Spokojenost zákazníka. Skvělý servis a zkušenost zákazníka, díky které rád doporučí svým známým váš podnik či šlužbu. Tuto cestu považuje 41% majitelů za zlomovou.

„Vytvořte zákazníkovi skvělou zkušenost. Pokud se to povede, lidé si to řeknou a budou doporučovat svým známým.“

Obchod

Hlavně nás v tomto celku zajímalo, zda podniky využívají obchodní nabídky a zda jsou tyto nabídky úspěšné.

3/ Nabídli jste zákazníkovi obchodní nabídku? Co jste z toho získali?

Z odpovědí jsme dostali mnoho informací, někteří tvrdili, že pokud si zákazník řekne jsou ochotni mu nabídku představit, jiní říkali o nabídkách, že pro ně nefungují a další že jejich zákazníky zajímá hlavně procentuelní sleva a to je uspokojí.

Co je tedy závěr?

Nabídky určitě nejsou garantovanou spásou vašeho podníkání a jistotou zvýšení prodejů, ale i pokud se vám nějaká zajímavá nabídka pro zákazníky, minimálně si zjistítě jací jsou a co by je pro příště mohlo zajímat a neúspěšnou nabídku již nemusíte opakovat.

Zajímavý vjem od našeho zákazníka:

„Nabídky netvoří zákazníkovu loajalitu, náš skvělý servis ano.“

Řízení zaměstnanců

4/ Co byl váš nějhořší problém se zaměstnancem?

Toto je důležité téma pro většinu majitelů, ale nikdo o něm příliš nechce mluvit veřejně a spíše ho zajímají informace z ostatních podniků. Najdete se tedy v bodech níže?

 • Neúcta. Těžké a složité se s neúctou vypořádat a zjistit, kde leží její základ, ale může vyvěrat tak hluboko, že z toho bude mít špatný pocit i zákazník a to se nesmí stát. Dokonce vede podle našich zákazníků i k těmto bodům:
  • Neposlušnost
  • Krádeže
  • Náhlé ukončení spolupráce, bez informování majitele
 • Nespolehlivost. Myslíme tím zaměstnance, kteří pozdě chodí do práce, dříve odchází, bloumají se jako tělo bez duše, nekomunikují a celkově se na ně nedá plně spolehnout.
 • Hledání kvalitních zaměstnanců. Tento bod mluví sám za sebe a připravujeme pro Vás článek o nabírání kvalitních zaměstnanců.
 • Studenti. Je to s nimi těžké, ale nesmíte jim dávat za vinu jejich studentská léta a to, že dnešní generace často střídá práci. Pokud jsou vaši studenti dobří pracanti, zkuste jim říct o doporučení kamaráda, většinou jim je blbé doporučit někoho nekvalitního.

5/ Co by jste doporučili jako motivaci zaměstnanců?

Každý je jiný a je nutné ho jinak motivovat, jak jsme již dříve psali, ale jsou zde opakující se aspekty, které jsou podle vás důležité:

 • Osobitost. Jednejte se zaměstnanci férově a osobně.

„Povídat si se zaměstnanci z očí do očí je důležitější, než bonusy, volna, dárky a cokoliv podobného.“

 • Odměny. Nemusí být vždy finanční, na každého platí něco jiného.
 • Veřejné uznání. Ukažte všem zaměstnancům veřejně, že jsou pro vás důležití.
 • Ochota. Nabídněte jim flexibilitu a odpusťe jejich hříchy.
 • Spolehlivost. Musí mít pocit podpory a možnost spolehnout se na vás.

6/ Jak najímáte nové zaměstnance?

Více jak 40% lidí najímá své zaměstnance díky doporučení stávajících zaměstnanců. Dobré je k tomuto využívat sociální sítě a sítě vás a vašich známých.

7/ Jak si dlouhodobě udržujete zaměstnance?

Zde se opět odpovědi hodně rozchází a nabízí se tedy mnoho možností udržení zaměstnanců v podniku. Základní možností jsou bonusy, ale je potřeba dbát i na další:

 • Skvelá firemní kultura.
 • Empatie a schopnost naslouchat zaměstnancům.
 • Dát zaměstnancům důvěru.

Nástroje a procesy

Vždy nás zajímá co naši zákazníci dělají pro zlepšení firemních procesů. Nám to pomáhá zlepšovat systém Dayswaps v ten nejlepší nástroj jaký může být.

8/ Jaký nástroj Vám přinesl největší užitek?

Je skvělé slyšet od našich zákazníků, že Dayswaps je jeden z nejlepších zlepšováků, které letos nasadili a mohli si tak ušetřit významnou část svojí práce, kterou za ně nyní řeší. Vedle toho je pro vás důležité využívat, chytrou skladový systém, zlepšení procesů u dodávek zboží, jednoduší bankovnictví a další nástroje, které vám ulehčují život.

Byznys

Zajímalo nás jaké chyby naši zákazníci v podnikání dělají, ale myslíme to v dobrém. Z chyb se člověk nejlépe naučí.

9/ Jaké jsou vaše 3 největší chyby a co jste se z nich naučili?

Obdrželi jsme mnoho různých odpovědi a zde jsou ty nejčastější.

Změnit a nebo nezměnit se: Mnoho odpovědí k tomuto tématu bylo jak pozitivních tak i negativních. Změny buď fungují a nebo nefungují a nelze jednoduše říci proč, je zde příliš mnoho proměných od načasování po geografii.

Zvládání času a týmu: I zde se často dělají chyby. Od malo svěřené důvěry zaměstnancům až po příliš moc důvěry v manažery. Je potřeba umět si i navíc ušetřit čas pro sebe a uvolnit hlavu. Nápady se vám pak lépe objeví a pokud uděláte chybu, poučte se z ní.

Plán firmy: Udělejte si firemní plán a pravidelně si dívejte jak se Vám dařilo, což zjistíte i díky inveturám. Pokud tedy zkoušíte nové produkty v podniku a nedaří se vám s nimi, raději jak se říká „neuspějte rychle“.

10/ Jaké máte cíle s podnikem a kam se chcete posunout?

Mnoho skvělých odpovědí se sešlo a dal by se zde najít společný průsečík: růst.

Osobní růst: Zlepšit se jako manažer, což je nejlepší co můžete udělat a mi vám s naším blogem se pokusíme co nejvíce pomoci.

„Chci se stát ještě lepším manažerem než jsem.“

Nárůst zaměstnanců: Více jak třetina z vás chce do jednoho roku rozšířit počty zaměstnanců.

Růst počtu zákazníků: Naši respondenti chtějí vidět růst svého podnikání a počtu zákazníků.


Doufáme, že vám tento článek pomůže a dokážete získat náhled i na podnikání dalších a zjistit, že chyby se opakují ve všech odvětvích a nikdy v tom nejste sami. Sdílejte 10 důležitých lekcí majitelů malých podniků ať se i další mohou zlepšit ve svém podnikání.

Používejte Dayswaps, nástroj pro plánování směn na 1 klik
a jednoduchou správu zaměstnanců v podniku.

Začněte odebírat náš Newsletter

Buďte vždy v obraze a získejte informace o plánování směn

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Co dalšího si přečíst?

jak správně naplánovat směny
Blog

Jak správně naplánovat směny

Dobře naplánované směny jsou základem fungování každého provozu. Plánování na začátku vypadá složitě, ale s naším návodem a trochou trpělivosti to zvládne i úplný začátečník.